Laden Evenementen

« Alle Evenementen

  • Dit evenement is voorbij.

Cursus: Natuur, erfgoed en landschap

donderdag 8 september 2022 - 19:30 tot 22:00

Natuurpunt Markvallei organiseerde in het voorjaar 2022 een cursus rond erfgoed en landschap in haar werkingsgebied. Deze cursus was een groot succes. Er is zelfs al een nieuwe werkgroep “Erfgoed en landschap” ontstaan. We herhalen daarom in het najaar deze cursus waar dezelfde specialisten inzicht zullen geven in de ontstaansgeschiedenis van onze streek en vooral ook in het ontstaan van ons landschap en de rol van de mens daarin. Daarnaast nemen we een aantal excursies op in de cursus die ons meer inzicht geven in specifieke onderwerpen die deel uitmaken van die geschiedenis.

De cursus bestaat uit vijf theorielessen, telkens van 19.30u tot 22.00u, aangevuld met zes excursies, van september tot en met november 2022.
Theorielessen:
  • 8/9: Les 1: Stenen getuigen. – De vorming van het land, vanaf het prille geologische begin tot de komst van de mens. (Jos Gysels)
  • 15/9: Les 2: Land, stad, abdij. – Tijdens de middeleeuwen kreeg het landschap vorm door het noeste werk van boeren en monniken.(Jos Gysels)
  • 22/9: Les 3: Het land in de kering. – In de moderne tijd zorgt de industriële revolutie voor ingrijpende veranderingen, niet alleen in techniek en handelen, ook in het denken over natuur en erfgoed.(Jos Gysels)
  • 29/9: Les 4: Aanzien van adel zonder titel – “De invloed van de landadel in de negentiende eeuw en de impact op het landschap (Veerle Beernaert)
  • 13/10: Les 5: Gouden Jaren en het nieuwe millennium. – Met ruil- en andere verkavelingen, snelwegen en DDT kregen natuur en erfgoed het zwaar te verduren in de gouden Jaren ’60. Met de komst van het nieuwe millennium is er misschien hoop op beterschap. (Jos Gysels)

Excursies:

De theoretische lessen worden aangevuld met zes excursies in de regio, telkens van 9.00u tot ongeveer 12.30u.

  • 10/9: Archeologie: grafheuvels Weelde in combinatie met stedelijk museum i.v.m. Meirberg (Herman Janssen / Erik Vervoort en Veerle Beernaerts)
  • 8/10: Fietstocht: Op zoek naar de oude bewoners van Zondereigen met o.a. de Dodendraad. (Herman Janssen)
  • 15/10: Fietstocht langs de nog zichtbare geschiedenis van de Landadel. Vertrekken in Minderhout naar Meerle en terug. (Veerle Beernaerts)
  • 22/10: Wandelen door werelderfgoed Wortel-Kolonie (Els Hofkens)
  • 19/11: Rondom de Kleiputten in Rijkevorsel
  • 26/11: Vloeiweiden en watermolens, de rechttrekking van de Mark: Meersel-Dreef: Tom Verschraegen, Dimitri Van Pelt (plaatselijke molenaar), rechttrekking de Mark (Marcel Verschueren en Drej Oomen)

De cursus kost € 150,- voor leden en € 180,- voor niet-leden. Er is ook een sociaal tarief van €100,-.

Gegevens

Datum:
donderdag 8 september 2022
Tijd:
19:30 tot 22:00
Evenement Categorie:
Evenement Tags:
,

Locatie

Bezoekerscentrum De Klapekster
Kolonie 41
Wortel, Antwerpen België
+ Google Maps
    wpChatIcon